hisoria


Pierwszą próbę lotu, która mogłaby przypominać wingsuit jumping,  wykonał w 1912 roku Franz Reichelt skacząc z Wieży Eifla. Reichelt z zawodu był krawcem i na potrzeby tej próby uszył specjalny kombinezon, będący połączeniem spadochronu i płaszcza. Skok zakończył się jednak śmiertelnym wypadkiem.

fr


Początek "prawdziwego" wingsuit’u sięga lat 30 ubiegłego wieku. Wtedy podjęto próby szycia pierwszych kostiumów wraz z wykonaniem dołączanych do nich konstrukcji przeznaczonych do szybowania. Jako materiałów używano płótna, jedwabiu, drewna, a nawet elementów stalowych, czy kości wieloryba. Pionierami tego sportu byli najczęściej doświadczeni już skoczkowie spadochronowi. Najbardziej znani to Clem Sohn, Rudolph Bõlen i Harry Ward. Ten pierwszy wpadł na pomysł, aby zapewnić sobie powierzchnię nośną, nie tylko na rękach, ale również na nogach łącząc je odpowiednim płatem płótna.

csrbhw

Clem Sohn                                 Rudolf  Bõlen                              Harry Ward

Na początku lat 50-tych skoczkowie częściowo porzucali metalowe i drewniane elementy ze swoich konstrukcji i zastępowali je jedwabiem lub płótnem. Znani birdmeni tej epoki to Leo Valentin (twórca sportowego spadochroniarstwa), Pierre Mas, Santo Rinaldi, bracia Masselin i Jean Durand

lv1lw2

Leo Valentin


Pomiędzy 1930 a 1961 rokiem, aż 72 z pierwszych 75 skoczków zginęło podczas wykonywanych lotów.

Przełom w dyscyplinie nastąpił w pierwszej połowie lat 90-tych, kiedy to francuski skoczek Patrick de Gayardon opracował bezpieczniejszy oraz bardziej efektywny rodzaj kombinezonu. W 1998 roku Australijczyk Tom Begic zbudował wingsuit, dający możliwość łatwiejszego manewrowania. Wciąż jednak szukano rozwiązań pozwalających zapewnić większe bezpieczeństwo. Udało się to dopiero w 1999 roku. Jari Kuosma i Robert Pecnikam stworzyli bezpieczny wingsuit w przystępnej cenie. Zaprojektowany przez nich kombinezon był pierwszym ogólnie dostępnym kostiumem do wingsuit flying. (poniżej Jari Kuosma w zaprojektowanym przez siebie kombinezonie)

jk
Pierwszym człowiekiem, który wylądował w kombinezonie wingsuit, bez użycia spadochronu był Brytyjczyk Gary Connery. 23 maja 2012 r. wykonał skok z wysokości około 730 metrów. Za lądowisko posłużyło mu 18 tys. kartonowych pudeł ułożonych na długości 100 i szerokości 15 metrów. Rok później, 30 września 2013 roku Raphael Dumont wylądował bez użycia spadochronu na tafli wody jeziora Garda we Włoszech. (zdjęcia poniżej)
gcrd